Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/dmrtkndr/public_html/wp-content/plugins/social-stickers/social-stickers.php:1657) in /home/dmrtkndr/public_html/wp-content/themes/yoo_master_wp/warp/systems/wordpress/helpers/config.php on line 48

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/dmrtkndr/public_html/wp-content/plugins/social-stickers/social-stickers.php:1657) in /home/dmrtkndr/public_html/wp-content/themes/yoo_master_wp/warp/systems/wordpress/helpers/config.php on line 48
 Boyun Damarlarının Tıkalı Olması | Damar Tıkanıklığı Nedir?
Halfa Şifa Canlı Destek

Boyun Damarlarının Tıkalı Olması

boyunKarotis stenozu için ilaç ve cerrahi tedavi uygulanabilir. Ancak tıkanma (oklüzyon) durumunda fazla seçenek yoktur. Her iki durum da inme (beyin hücrelerinde hasar) veya geçici iskemik atak (inme benzeri birkaç haftada geçen bir durum) riski artar.

İnme, yetişkinlerdeki fonksiyonel yetersizliğin en önemli nedenidir, karotis oklüzyonu bulunan bazı hastalarda özellikle başka bir inme görülme riski yüksektir.

Özellikle hipertansiyonunuz varsa veya sigara içiyorsanız, ve ailenizde inme hikayesi varsa doktorunuza danışmalısınız.

İNME VEYA GEÇİCİ İSKEMİK ATAK

Aşağıdaki belirtilerden biri ortaya çıktığında hemen doktorunuzu arayın.

Ani görme, konuşma veya denge bozukluğu

Ani ortaya çıkan uyuklama ve şiddetli baş ağrısı

Ani zihinsel bozukluk ve bellek kaybı

Kolda ya da bacakta ya da tüm vücutta uyuşma, güçsüzlük ya da felç

Ani yutma güçlüğü

Koma ya da nöbetler

OPERASYON

Karotisteki tıkanmayı ortadan kaldırmak için, Karotis endarterektomisi denilen cerrahi bir işlem uygulanır.Bu ameliyatta,damar içerisinde akımı engelleyen plak temizlenir ve gerekiyorsa yapay damar parçası (greft)ile damar genişletilir. İnme veya geçici iskemik atak belirtilerinin olup olmamasına bakılmaksızın, bir ya da iki taraftaki karotiste %60′tan fazla tıkanma olan hastalarda operasyon önerilebilir. Operasyon, tam tıkanma durumunda veya iyileşmekte olan akut inme durumlarında önerilmeyebilir.